گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/05/23 - 13:06
كد :7

انتخاب مبلمان برای فضاهای کوچک

با افزایش رور افزون جمعیت و بحران مسکن موجود در زندگی شهری و همچنین مسائل آپارتمان نشینی، همواره مشکلاتی برای انتخاب دکوراسیون زیبا و اصولی برای خانه ها و آپارتمان های کوچک وجود دارد. مهم‌ترین مشکل، کمبود فضا و جای گیری وسایل در خانه‌های کوچک است، اما جای نگرانی ندارد.

مبل راحتی برای فضاهای کوچک


بخش اعظم طراحی دکور داخلی در انتخاب مبلمان مناسب است. تاثیر مبلمان بر ایجاد فضایی دلنشین بسیار بیشتر از سایر عوامل است. در انتخاب مبلمان برای مکان های متفاوت باید چند نکته را در نظر گرفت.

انتخاب مبلمان متناسب با فضای محیط

در انتخاب مبلمان باید این نکته را در نظر بگیریم که ابعاد مبلمان متناسب با فضای موجود باشد. ابعاد مبلمان بسیار بزرگ نباشد تا تمام فضای خالی را اشغال کند و یا حتی کوچک نباشد که فضای پرت و خالی ایجاد کند.
در خانه هایی با متراژ پایین تر مناسب است از مبلمان راحتی با تعداد حداقل 3 نفره و حداکثر 7 نفره استفاده شود. می توان در ترکیب مبلمان از میز غذاخوری کوچکی به همراه کتابخانه و یا کمد های دکوری نیز استفاده کرد.

مبلمان چند منظوره

یکی از راه های استفاده بهینه از فضا استفاده ازمبلمان چند منظوره است. شاید بهترین مبلمان چند منظوره ای که می شناسید مبل تختخواب شو باشد. مبلی که می توانید به راحتی از آن استفاده کنید و هر گاه که مهمان دارید از آن به عنوان تختخواب بهره ببرید. خوشبختانه این نوع مبلمان در کشور ما توسط تولید کنندگان مختلفی عرضه شده است و شما به آسانی می توانید مبل تختخواب شو مناسب با سبک منزل و سلیقه خود را پیدا کنید.  

مبلمان چند منظوره

نیمکت

استفاده از نیمکت‌ مزیت‌های زیادی دارد. شما می‌توانید یک نیمکت را متناسب با میز ناهارخوری و همچنین متناسب با مبلمان و یا صندلی‌های تلویزیون خریداری کنید. از لحاظ رنگ و بافت می‌توانید ترکیبی مناسب را انتخاب کرده و این‌گونه از آن‌ها بهترین استفاده را کنید. یک نیمکت ساده می‌تواند در مواقع ضروری همراه میز‌ ناهارخوری استفاده شود و یا هنگام شلوغی منزل به‌ عنوان همراه در کنار مبلمان قرار گیرد. همچنین اگر نیازی به آن نداشتید می‌توانید آن را در زیر میز ناهارخوری پنهان کنید و یا در هر گوشه و کناری قرار داده و به شکلی دیگر از آن استفاده کنید.

نیمکت چوبی


میز‌های کوچک

میز‌های عسلی و میز‌های دست و پا گیر را کنار بگذارید. میز‌ هایی که قابلیت گنیجینه شدن را دارند، انتخاب کنید. این میز‌ها می‌توانند با بالا رفتن سطح میز یا با دارا بودن کشوهایی محلی برای ذخیره مجله‌ها، روزنامه‌ها، کتاب‌های خانواده و حتی محلی برای وسایل دم‌دستی اتاق نشیمن باشند. با بالا رفتن سطح میز یا استفاده از کشو همچنین می‌توانید دریک سطح فضای مشخص از امکان استفاده بیشتری از یک میز عادی برخوردار باشید.

قفسه کتاب

بی‌شک یکی از هیجان‌انگیز‌ترین قسمت‌های خانه از گذشته تا به حال، کتابخانه‌ها بوده اند. در آپارتمان‌های کوچک استفاده از کتابخانه‌های بزرگ بسیار مشکل است. همچنین استفاده از کتابخانه به‌ صورت کلاسیک گاهی متناسب با طراحی مدرن منازل نیست. سعی کنید از قفسه‌های چند منظوره کتاب استفاده کنید. کتابخانه های کوچک و جمع و جوری که فضای زیادی اشغال نمی کنند و می توانید درون آنها کتاب و برخی لوازم دیگر را قرار دهید. 

قفسه های دیواری

در منازل کوچک استفاده از دیوارها اهمیت ویژه ای می یابد. قفسه های دیواری امکان بسیار خوبی برای شما ایجاد می کند که به صورت کاربردی یا تزئینی بتوانید از آنها استفاده کنید.
وجود قفسه در اتاق خواب یا اتاق نشیمن می تواند زیبایی خانه را بیشتر کند و در عین حال دست شما را برای دکور خانه بازتر نماید.

رنگ

رنگ‌ها از مهم‌ترین عناصر در طراحی داخلی هستند. این رنگ‌ها هستند که می توانند یک فضای بزرگ را کوچک و برعکس فضایی کوچک را بزرگ نشان دهند. توجه به رنگ‌های روشن در طراحی داخلی بسیار مهم و کار‌آمد است. رنگ‌های روشن فضا را از آنچه که هست بزرگ‌تر نشان می‌دهند، بنابراین در طراحی آپارتمان‌های کوچک به‌ شدت به شما کمک می‌کنند.

با توجه به تمام نکات بالا باز هم باید به این موضوع توجه کرد، که مبل‌ها از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین وسایل منزل هستند. اما باید سعی کنید از این وسایل به بهترین شکل استفاده کنید تا آن‌ها به شما در طراحی داخلی کمک کنند، نه این که تبدیل به عنصری اضافی و دست و پا گیر شوند.
در طراحی داخلی و دکوراسیون منزل یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها قرار دادن هر عنصر در جای مناسب است. اگر حتی شما به تمام نکات بالا توجه کنید و وسایل درستی را تهیه کنید، اما ندانید که چه چیز را کجا قرار دهید، باز هم به مشکل خواهید خورد.

تنها باید سعی کنید همه چیز را با توجه به کار‌ آمد بودن در نقطه‌ای مناسب از لحاظ بصری قرار دهید. مثلا قرار دادن قفسه‌های کتاب در گوشه‌ای بلا استفاده قطعا بهتر از قرار دادن آن در کنار و یا مقابل پنجره است.