گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/05/23 - 14:30
كد :8

انواع چوب برای ساخت مبلمان

کیفیت یک مبل به نوع چوب و کلاف کار بستگی دارد, اگر مبل شما از کلافی بی کیفیت ساخته شده باشد به مرور زمان مبل شما به صدا افتاده و باعث نارضایتی شما از خریدتان می شود. از آنجایی که در مبلمان قسمت اصلی و بدنه کار از چوب تهیه می شود کیفیت چوب به کار رفته بسیار مهم واساسی می باشد. چوبی که در اسکلت یک مبل به کار می رود اکثرا چوب درخت گردوست زیرا چوب محکمی است و حشرات چوب خوار کمتر آنرا می خورند, زیرا گردو چوب تلخی دارد.

اکثر تولید کنندگان مبلمان از چوب های زیر در روند تولید اجزا مختلف مبلمان استفاده می کنند.

انواع چوب برای ساخت مبلمان

 چوب روسی

واژه چوب روسی در بازار چوب و مبل ایران به هرنوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی می شود, این چوب شامل گونه های کاملا متفاوت نراد, نوئل و کاج ها می شود. مجموعه ای دیگر از مبلمان کلاسیک و مبلمان راحتی ما علاوه بر چوب راش از چوب روسی می باشد. چوب روسی به دلیل اینکه فاقد مجاری صمغی می باشد و به علت کم ترک بودن , سنباده خوری خوب , میخ و پیچ خور عالی , از بهترین گزینه ها در صنعت مبلمان بخصوص تولید مبل کلاسیک محسوب می شود.

چوب بلوط

چوب قهوه ای روشن, درشت بافت و بادوام است, در برابر سایش مقاومت زیادی دارد بنابراین بهترین چوب برای ساخت پارکت, مبلمان برای تهیه روکش و مدل سازی است.
در هنگام خرید مبلمان بخصوص مبلمان کلاسیک برای نوع چوب بکار رفته در ساخت مبل اهمیت زیادی قائل شوید. چوب و کلاف یک مبل در واقع پایه ی اصلی آن محسوب می شود که مقاومت ودوام آن را نشان می دهد. 

فشره و محکم است و نماد قدرت و استقامت می‌باشد و از گذشته‌ خیلی دور یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است. در گذشته علاوه بر مصرف انبوه الوار بلوط در ساختمان‌سازی، از چوب بلوط برای ساختن کشتی‌های بازرگانی و جنگی استفاده گسترده می‌شده است. چوب بلوط نسبتاً نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است و در برابر سایش و رطوبت مقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای پارکت، ساخت مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی، تهیه روکش، اسکله سازی، تراورس (چوب های نصب شده در زیر ریل راه آهن)، ساخت واگن، کشتی سازی، تیرهای شبکه مخابراتی و مدل سازی است.

چوب بلوط

چوب تبریزی

چوب تبریزی  (معروف به چوب سفید در صنایع مبلمان) به رنگ سفید تا کرم روشن است و اغلب لکه های سیاه رنگ و یا قهوه ای دارد. چوبی است نسبتاً نرم و سبک که دوام زیادی ندارد و کار با آن آسان است. در کاغذ سازی، کبریت سازی، جعبه سازی و ادوات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب افرا

این خانواده دارای گونه های مختلف در ایران است. ازجمله می توان افرا پلت, افرا شیردار و کیکم را نام برد. این چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد. چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان که در صنعت مبلمان بخصوص مبل کلاسیک جایگاه ویژه ای دارد.


چوب توسکا

برخی از مبلمان کلاسیک از چوب توسکا ساخته می شوند. چوب توسکا دو گونه توسکای قشلاقی وییلاقی دارد که در ایران موجود می باشد. چوب توسکا , چوبی نیمه سنگین تا سبک است و به دلیل پرداخت و رنگ پذیری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد, ضعف این چوب کم دوام بودن آن می باشد البته لازم به ذکر است که این چوب در برابر آب بسیار مقاوم بوده وبرای ساخت بناهای داخل آب بسیار مناسب است.


چوب راش

اکثر مبلمان خانگی از چوب راش ساخته می شوند, چوب راش دارای رنگ کرم مایل به قرمز است. راش چوبی نیمه سنگین دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها است. علاوه بر راش ایرانی , گونه ای از راش اخیرا از مرز آذربایجان وارد ایران شده و در اختیار مبل سازان قرار گرفته است که به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری در فرایند تولید مبل دارد.


چوب ملچ

چوبی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز که گاهی اوقات رگه های سبز رنگی در آن دیده می شود این چوب درشت بافت , نیمه سخت و سنگین نسبتا با دوام و در برابر خمش مقاوم است. به علت دوام در صنعت مبلمان از این چوب استفاده فروانی می شود.

 

چوب ماهاگونی یا آکاژو

آکاژوها به دو دسته آکاژوی آفریقایی و آمریکایی تقسیم می شوند که اغلب آکاژوی آفریقایی در بازار مبل ایران یافت می شود. بافت یک دست , درخشان و براق که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارد. این چوب در تهیه روکش و مبل سازی بیشترین مصرف را داراست, چوب های دیگر تحت عنوان آکاژو در بازار مبل دیده می شود که اسامی واقعی آنها سیپو , کیسپو  و ساپلی است.

چوب چنار

چوبی به رنگ سفید روشن , چوبی نیمه سخت و سنگین و با دوام بیشتر در ساخت صندلی و باکس استفاده می شود.

چوب آبنوس

درخت سیاه رنگی است با چگالی نسبتا بالا و بسیار خوش بو . آبنوس در انواع مبلمان از جمله مبل کلاسیک ، مبل مدرن ,میز و صندلی , آینه و کنسول , ویترین , پیانو و… مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلف چوب آبنوس , آبنوس سیاه , آبنوس مرمری یا مرمری آندامان و آبنوس کاکی است.

چوب گردو

چوبی ریز بافت به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تیره دارای نقوش زیبا و نسبتا بادوام است. چوب نیمه سنگین و در مقابل فشار , کشش و خمش مقاوم است. از این چوب در کارهای تزیینی , خراطی , ساخت مبلمان بخصوص انواع مبل کلاسیک, آلات موسیقی, مجسمه سازی, منبت و معرق کاری استفاده می شود.

چوب بالسا

چوب بالسا، سبک ترین چوب تجاری است. دارای سفتی و قابلیت فرم دهی فراوانی است. و به رنگهای سفید تا زرد روشن و قهوه ای ملایم دیده می شود. از چوب بالسا در ساخت قطعات صنعتی ظریف مانند دیوار سازی داخل هواپیما، ساخت ماکت ها و آثار هنری استفاده می شود.

چوب نارون

چوب نارون، چوبی محکم، سنگین و مناسب برای هوای مرطوب می باشد. از چوب نارون، اغلب روکش تهیه می کنند و به علت خاصیت خم پذیری برای کارهایی که پیچاندن چوب لازم باشد بکار می رود. این نوع چوب، همچنین در ساختن کرجی، بشکه، زین، چرخ گاری، بعضى قطعات ماشین‌ها، تراورس، مبل‌سازی، پارکت‌سازى و صنایع‌دستى مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب سرو

چوب سرو، چوبی بسیار نرم و سبک و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است، که به آسانی قابل کار کردن و رنگ آمیزی می باشد و از آن بیشتر برای پوشش داخلی دیواره ها در کابین و ساختمان استفاده می شود.

چوب گلابی

چوب گلابی چوبی سخت و مقاوم، راست تار، صاف و سنگین می باشد. این نوع چوب، یکی از گران قیمت ترین مواد در ساخت وسایل گران قیمت و با کیفیت و همچنین آلات موسیقی چوبی (سازهای بادی) است و در ساخت ابزارهای چوبی دقیق (مانند خط کش)، قاب سازی، ادوات چوبی و همچنین در ساخت مهر (مهر قالب پارچۀ قلمکار) به کار می رود.

چوب ممرز

ممرز، درختی است با قامتی متوسط که ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۲۵ متر بوده؛ گاهی ارتفاع آن به ۳۰ متر نیز می‌رسد. تنه درخت ممرز (حتی تنه درختان دیرسال) اغلب شیاردار می باشد. پوست درخت، صاف و مایل به رنگ سبز خاکستری است. در ایران گستردگی زیادی دارد و چوبی مقاوم به سایش، سخت و سنگین است. از چوب ممرز به عنوان تراورس، تیرک های معادن زغال سنگ، ساخت واگن و همچنین در ساخت کاغذ استفاده می شود.

چوب شمشاد

چوب شمشاد از چوب های بسیار سخت، متراکم، سنگین و بادوام است. این نوع چوب به دلیل تراکم بالای آوند ها و لیف های آن دارای چگالی بالا می باشد. چوب شمشاد در ساخت صنایع دستی (خاتم کاری و و منبت کاری)، ادوات مهندسی و لوازم خانگی کاربرد دارد.

چوب ساج

چوب ساج چوبی سنگین، روغنی، خوش تراش و زیبا است. درخت ساج بومی کشورهای هندوستان، اندونزی و برمه است. این چوب به چوب سخت هند شرقی معروف است. علت استفاده از این چوب، روغنی بودن آن است که در مقابل پوسیدگی و کرم خوردگی بسیار مقاوم است. این نوع چوب به رنگ قهوه ای طلایی تا قهوه ای پر رنگ با خطهای سیاه و بسیار سنگین و با دوام می باشد. چوب ساج در صنعت کشتی سازی، صنایع ظریف به خصوص خاتم کاری، ساخت ابزار آزمایشگاهی، روکش گیری، قسمتهای بیرونی و داخلی ساختمان و مجسمه سازی موارد مصرف دارد.

چوب ماهون

چوب ماهون، چوبی نیمه سخت و نیمه مستحکم با سنگینی متوسط است، که از آن برای ساخت مبلمان گران قیمت استفاده می شود. این نوع چوب جزو زیباترین چوب های جهان به شمار می رود.