گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1399/09/11 - 11:39
كد :14

مبل شزلون چیست

شزلون ها به گونه ای از مبلمان گفته می شود که به صورت مبل تک در فضای دکوراسیون داخلی قرار می گیرد و معمولا دارای یک دسته قوس دار می باشد دسته شزلون هایی که عمودی اند غالبا راحتی مطلوب را برای مخاطب این مبلمان به وجود نمی آورند پس در انتخاب نوع استاندارد آن باید دقت زیادی کنید. این نوع مبلمان که از دسته مبلمان راحتی می باشند بیشتر در حوزه عکاسی مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخچه مبل شزلون

اگر شما هم از طرفداران سبک کلاسیک باشید، حتما با مبل شزلون آشنایی دارید. قطع به یقین این مبل برای شما نیز یادآور سبک خانه‌های فرانسوی و صحنه‌های رمانتیک و عاشقانه‌ی فیلم‌های سینمایی اوایل تا اواسط قرن بیستم می‌باشد. ستاره‌های هالیوودی نه تنها در دنیای مد و فشن، بلکه در محبوبیت و ماندگاری برخی سبک‎های دکوراسیون داخلی و مبلمان نیز به طور جدی تاثیرگذار بوده‌اند. اگر نگاهی به دوران طلایی سینما بیندازید، حضور مبل شزلون در کنار بزرگترین ستاره‎های سینما همچون گلوریا سوانسون، جین هارلو و گرتا گاربو را خواهید دید.به عنوان پیشینه این نوع مبل، می‌توان گفت که اولین مبل شزلون از ترکیب یک صندلی و یک نیمکت تختی در مصر ساخته شده است. اولین مدل‌های شناخته شده از این مبل با چوب نخل به همراه قطعات توری یا پوست خردشده ساخته می‌شد.همان طور که همه بانوان ویکتوریایی که دچار بیماری غش می‌شدند می‌دانستند، هیچ‌چیز عاشقانه‌تر و رومانتیک‌تر از وجود یک مبل شزلون در اتاق نبوده است. در حالی که نام این مبل فرانسوی است، اما ردپایی از مصریان باستان در طراحی این مبل دیده می‌شود. آن‌ها برای اولین بار طراحی نیمکت تخت خوابی را با یک صندلی ترکیب کردند. اما چون در فرهنگ لغت فرانسوی تقریباً برای تمامی انواع مبلمان اسامی بسیار زیبایی در نظر گرفته شده است، به این ترتیب شهرت این مبل به نام فرانسوی آن قابل توجیه است.

تاریخچه مبل شزلون

انواع مبلمان شزلون

شزلون دوشس شکسته 

این مدل به دلیل این که از دو یا گاهی اوقات سه قسمت تشکیل شده به این نام معروف است. قسمت های مختلف مبل می توانند از هم جدا شوند و به صورت جدا به کار برده شوند.  

شزلون رکامیه 

نام این مبل از مادام رکامیه برداشته شده که بعد از نشستن روی این مبل برای کشیدن پرتره اش این مدل از صندلی را بر سر زبان ها انداخت. دسته های مبل به صورت قرینه در هر دو طرف وجود دارند و به جای تکیه بر پشت می توان به یکی از دسته ها تکیه کرد.

شزلون روزانه 

این مدل امروزه بیشتر شناخته شده است. در این مدل پشتی به صورت بلند و توپر ساخته می شود و قسمتی که پاها قرار می گیرند کوتاه تر است. این صندلی به فرد اجازه می دهد بدون ترس از افتادن از پشت به صندلی تکیه دهد. در قرن ۱۹ زنان اشراف فرانسوی روی این مبل در روز برای استراحت دراز می کشیدند و نامش را هم از همین کاربردش انتخاب کرده اند.

شزلون مدرن

این شزلون ها شبیه صندلی های راحتی یا صندلی های لانژ هستند، یک پشتی دارند که فقط یک ضلع مبل را در می گیرد و طراحی شان ساده، مدرن و فاقد تزیینات است.  نمونه‌های اولیه مبل‌های شزلون دارای قاب‌های ساخته شده از فلز بودند و لوازم جانبی آن چرمی بود. لوله‌های روکش‌دار فولادی در طراحی مبلی که تصویر آن در پایین ارائه شده است، از ویژگی‌های منحصر به فرد این طراحی خاص است. این تصویر الهام‌بخش برخی تغییرات بسیار شیک نسبت به نمونه‌های اولیه مبل شزلون شد؛ مانند اینکه پایه آن به صورت منحنی است و قابلیت تکان خوردن هم دارد.بسیاری از تغییرات مبل شزلون در طول سال‌های مختلف ایجاد شده‌اند. در واقع این نوع از مبلمان در اثر تقابل با فرهنگ‌های مختلف و تأثیرات هنری و معیارهای خاص، دچار دگرگونی در طراحی شده است. مبل شزلون غالباً به عنوان یک عضو از خانواده صندلی‌های بلند به شمار می‌رود که همان طور که اشاره شد، راحتی و زیبایی را همراه با هم برایتان به ارمغان می‌آورد. در طراحی اولیه مبل شزلون تحولات زیادی ایجاد شده است. به عنوان مثال، ظاهر برخی از آن‌ها به طور غیر معمولی تغییر پیدا کرده است و این طراحی به طور قابل توجهی چشمگیر، جالب توجه و خاص است. یکی از این تغییرات غیر معمول مبل شزلون، نزدیک شدن به طراحی مبل لاوست است، و این یک تغییر بحث‌برانگیز است. در عکس زیر نمونه‌ای از مبل شزلون با طراحی جدید را مشاهده می‌کنید که تقریبا می‌شود گفت شباهت زیادی به مبل‌های شرلون اولیه ندارد.

مبل شزلون چیست

کاربرد مبل شزلون

شزلون‌هایی که دارای دسته‌ی عمودی‌اند، غالباً راحتی مطلوبی را برای مخاطب این مبلمان به وجود نمی‌آورند پس در انتخاب نوع استاندارد آن باید دقت زیادی کنید. در مورد پیشینه‌ی شزلون همچنین می‌توان گفت که شزلون یک نوع مبل کوچک ایتالیایی است که دیگر مختص به صنعت مبلمان ایتالیا نیست بلکه در همه کشورها با کیفیت‌های متفاوت ساخته و به بازار مبل عرضه می‌شود. شزلون سلطنتی از خانواده مبلمان کلاسیک می باشند که معمولا مانند انواع مبلمان کلاسیک دارای دسته‌ای چوبی که معمولا با منبت کاری همراه می‌باشد و پارچه‌های ساتن و یا مخمل می‌باشد. این مدل را می‌توانید به راحتی به صورت تک در اتاق‌خواب و یا در کنار ست مبلمان خود در فضای نشیمن خود قرار دهید و چهره‌ای منحصر به فردی به فضای منزل خود ببخشید. شزلون تاج‌دار نیز در واقع نمونه‌ای از شزلون سلطنتی است که با کمی تفاوت در طراحی از نمونه‌های کلاسیک آن متمایز شده است. همچنین شزلون‌های مدرن و راحتی از فرم ساده‌ای برخوردارند و قسمت اعظم آن‌ها از پارچه تشکیل شده است. 

خرید اینترنتی مبلمان و سرویس چوب